Меню
Риби наших водойм
ОЗЕРО БК-1
ОЗЕРО БК-1.1
ОЗЕРО БК-1.2/3
Форель
Голець
Щука
Короп
Товстолобик
Білий амур
Сом
Осетер
Карась
Судак
Лінь
Інформація про рибу
Форель
Форель - це загальна назва кількох видів риб, що відносяться до сімейства лососевих. У наших водоймах Ви можете зустріти такі види форелі: справжню чи струмків форель, озерну форель (кумжа), райдужну форель, золоту форель. Між собою вони відрізняються забарвлення тіла і його формою.

Забарвлення форелі надзвичайно мінлива. Спинна сторона тіла звичайно оливково-зеленого кольору; боки жовто-зелені з округленими чорними і червоними або білими плямами; черевна сторона білувато-сірого кольору, іноді з мідно-жовтим блиском; черевні плавники жовті; спинні поцятковані точками. Іноді переважає загальна більш темне забарвлення, зрідка переходить в майже чорну; точно також спостерігається і більш світле забарвлення, іноді майже безбарвна. Взагалі, колір форелі знаходиться, мабуть, в залежності від кольору води і дна, від їжі і частиною пори року (під час нересту форель стає темніше). Вважають також, що чим ситее форель, тим вона однотонна і тим менше плям на ній.

Форель дуже чутлива риба, адже вона в забрудненій, каламутній воді не живе. Також у форелі є цікава властивість: вона може швидко змінюватися, пристосовуючись до умов зовнішнього середовища. Наприклад, форель одного виду, якщо її запустити в інше середовище проживання, поруч з іншим видом форелі, за короткий час не тільки повністю адаптується до нових умов, але також повністю змінює свій зовнішній вигляд, стаючи практично такий же, як та форель, яка жила в цих місцях завжди.

Головну їжу форелей становлять крилаті комахи: мошкара, різні жуки, мухи і коники, які падають у воду, також личинки. Спритність і спритність, з якими вони ловлять комах, гідні подиву: вони часто хапають їх на льоту, перш ніж впадуть в воду. Ловля ця триває майже весь день, крім середини дня і середини ночі. Годуються форелі головним чином рано вранці і під вечір або, вірніше, в цей час вони бувають всього голодніше. Найбільшу багату поживу доставляє їм вітер, струшує з прибережних дерев і кущів масу комах. З тієї ж причини форель, звичайно тримається в середніх шарах води, в грозу завжди плаває на поверхні. Тільки град змушує її йти в глибину, лягати на дно і не виходити зі своєї схованки ще кілька годин після того, як пройде градова хмара.

Взагалі ж форель їсть майже цілий рік і може бути зарахована до найненажерливішим і швидко зростаючим рибам, з найшвидшим травленням. Один з порожніх французьких рибоводів обчислив, невідомо яким методом, що для того, щоб досягти ваги одного кілограма, форель повинна з'їсти 10 кг дрібної риби. Тим часом достовірно відомо, що форель, при сприятливих умовах, з'їдає в день кількість їжі, рівну 2/3 ваги її тіла.

Форель найобережніша з усіх нам відомих риб. При найменшій небезпеці вона стрілою ховається в укриття і не візьме жодної наживки. Навіть скрип піску, хрускіт сучка під ногою, що впала на воду тінь лякає форель і змушує її ховатися і терпляче вичікувати, поки повністю мине небезпека. Не намагайтеся побачити живу форель в воді, вона, відмінно маскуючись, як хамелеон, змінює своє забарвлення в тон кольору дна, і, крім того, побачить вас раніше і зникне в укриття. У кращому випадку вам здасться, що промайнуло щось, ніби впала на воду тінь пролетіла птиці. Форелевий струмок непосвяченому здасться пустельним.

Голець

Голець - риба сімейства лососевих., При цьому прийнято виділяти кілька різновидів цієї риби, серед яких струмкової, озерний і озерно-річковий. Забарвлення тіла гольця в різних водоймах неоднакова. Найчастіше по тілу розташовуються розкидані бурі неправильної форми плями. На плавцях, особливо на спинному і хвостовому, є ряди темних плям. Тіло гольця подовжене, циліндричне, кілька підвищений до середини. Голова злегка сплюснута зверху вниз, плавники крупніше, ніж у в'юна, хвостовий плавник усічений. Рот нижній, з добре вираженими губами. При цьому всіх риб цієї групи об'єднує одна якість - вони позбавлені луски. Саме тому після кулінарної обробки (зокрема, запікання або смаження) шкірка риби голець завжди виходить смачною і особливо хрусткою.


Голець відчуває себе комфортно і в проточній і стоячій воді, і пред? Шанує ті ж місця проживання, що і форель. Він охоче тримає? Ся як у поверхні води, так і на глибині і в середніх шарах під? Ди, причому веде себе дуже ак? Тивно. У стоячих водах особливо яскраво проявляється його стайное по? Ведення. Там дюжини особин «па? Труліруют» уздовж берега або рез? Вятся на дні маленької бухти.

Неймовірна ненажерливість робить струмків гольця прекрасним об'єктом лову, а його сила і витривалість надають риболовлі неймовірний азарт. Дуже часто голець повертається навіть по? Сле декількох невдалих підсічок, щоб знову схопити наживку.

Голець свіжий славиться великою кількістю мікроелементів, вітамінів і елементів. Він володіє цілим комплексом вітамінів різних груп - К, Е, В, А і РР. У списку корисних речовин - мідь, магній, залізо, фосфор, марганець, цинк, натрій, калій і інші. Часте споживання гольця в їжу допомагає уникнути проблем з печінкою, органами травлення, нервами.

Щука
Сімейство щукові на Україні представлено одним видом - щукою. Вона є найбільш поширеним об'єктом промислу та спортивного рибальства.

Тіло щуки має видовжену, стріловидну форму. Голова сильно подовжена, нижня щелепа видається вперед. Зуби на нижній щелепі мають різний розмір і служать для захоплення жертви. Зуби на інших кістках ротової порожнини дрібніші, спрямовані гострими кінцями в глотку і можуть занурюватися в слизову оболонку. Завдяки цьому видобуток легко проходить, а якщо вона намагається вирватися, глоткові зуби піднімаються і утримують жертву. Звичайна вага цієї риби 5-6 кг, однак зустрічаються особини довжиною понад півтора метра і вагою до 35 кг.

Харчується щука найрізноманітнішої їжею: риба, включаючи власну молодь, жаби, дрібні гризуни. Щодо велика щука здатна потягнути під воду і проковтнути каченяти, дитинча ондатри або водяного щура. Трапляється, що до осені щуки виїдають в озерах все живе і хоч скільки-небудь привабливе, а, зголоднівши, приймаються за водяних равликів. Збирають вони їх незграбно, але із завидною завзятістю, за день так набивають шлунок важкою їжею, що потім плавають насилу.

Нерідко щука хапає здобич не набагато менше власної довжини. Проковтнути її одразу щука не може, відкусити шматочок - теж, ось і доводиться їй переварювати жертву поступово. Поки голова жертви перетравлюється в щучому шлунку, хвіст стирчить з зубастою пащі.

Як об'єкт лову щука неймовірно небезпечний і виверткий суперник. На гачку щука відчайдушно чинить опір, трясе головою, як собака, робить "свічки".

Але скільки приємних переживань, скільки адреналіну доставляє такий поєдинок! І якщо щука спіймана, або навіть якщо сильна риба зірвалася і заслужено знайшла бажану свободу, рибалка все одно ніколи вже не забуде цей прекрасний поєдинок. Тому і люблять рибалки ловити щуку. За це і цінують її. І коли мова заходить про щуку, байдужим не залишається ніхто.

Сазан
Сазан - велика риба сімейства коропових, власне, це і є короп, але тільки його річкова або «дика» форма. На відміну від одомашненої коропа, сазан має брусковатое, подовжене тіло, пристосоване для швидкого плавання. Луска у сазана велика, завбільшки з 5-копійчану монету, золотисто-коричневого кольору, спина темна, оливково-золотиста. У спинному плавці виділяється один жорсткий зазубрений промінь. Голова у сазана більша, лобата, рот нижній, пристосований для добування корму з дна, з сильними м'ясистим губами, з боків рота - дві пари вусів, по два з кожного боку.

Звичайна довжина сазана 50-70 см при вазі 4-6 кг. Він досить невибагливий: задовольняється незначним вмістом кисню в воді, тобто не дуже боїться забруднення водойми стоками і, що особливо важливо, невибагливий в харчуванні.

Навесні і на початку літа, сазан в основному харчується молодими пагонами очерету, рогозу, кубушки і інших водних рослин, охоче поїдає ікру рано нерестяться риб і жаб. Влітку раціон сазана дещо змінюється - листя водних рослин хоча і входять в меню, відступають на другий план. Тепер основу харчування складають водні комахи, черви, дрібні равлики, кубушки, линяють раки, дрібні п'явки і т. Д. Охоче також поїдає безхребетних молюсків, дрібних перловиц, котушок, прудовиков. Восени повністю відмовляється від рослин, і переходить на дрібних водних комах і безхребетних.

Інтенсивність клювання сазана, як і інших риб, залежить від різних умов, головним чином від погоди. Взагалі перед кожною різкою зміною погоди клювання слабшає або зовсім припиняється; проте відомо, що сазани дуже добре беруть під час грози. Тривалі спеки, як і холодну негоду, вкрай не сприятливі для лову, так як сазани затаюються, мало бродять і втрачають апетит. Кращий час дня для лову сазана, безперечно, ранній ранок, особливо влітку. У більшості випадків місцем лову буває та сама яма, яка служить постійним проживанням сазанів. Втім, навесні, коли сазан ще бродить, в проточних ставках за все краще ловити його біля усть струмків, де він любить триматися до нересту.

Короп
Короп - невибаглива велика, прісноводна риба, яка фактично є культурною формою річкового сазана. На відміну від свого дикого предка, коропи більш живучі, витривалі і більш плідні.

Голова у коропа велика, рот нижній, губи добре розвинені. На верхній губі є дві пари добре розвинених коротких вусиків. Зуби коропа є трирядними і мають добре розвинену жувальну пластину.

Спинний плавець довгий з невеликою виїмкою, анальний - короткий. У спинному і анальному плавниках є по зазубреному колючому променю ( "сопілці"). Тіло коропа покрите лускою великого розміру.

Бока золотистого кольору, спина темнувата. Залежно від місця проживання колір тіла коропа може змінюватися. Короп добре живе в річкових затоках, любить мілководді, добре прогріте сонцем. Там він добуває їжу з мулу і в нього ж заривається на зиму. Харчується короп різної дрібної живністю (рачки, личинки, мотиль) і водоростями. Короп - одинак по натурі, але іноді кілька особин можуть об'єднуватися в невеликі зграї.

За тисячі років штучного розведення коропа з'явилася величезна кількість його різновидів. Тільки декоративних його підвидів існує понад 80. Але основними видами коропа прийнято вважати такі:

Короп звичайний (лускатий) - перша окультурена різновид сазана, від якої були отримані в результаті мутацій або експериментів зі схрещування всі інші численні форми коропових. Зовнішня різниця між сазаном і коропом цього виду - наймінімальніша: звичайний короп має світлішу луску, меншу за розміром голову, високу спину і більш розгалужений спиною плавник. Лускатий короп - рекордсмен за темпами зростання серед усіх коропових і найжиттєздатніший до різних умов існування: він приживається і в мілководних ставках з застояної водою, і в проточних річках, і в глибоких кар'єрах.

Лускатий Короп дзеркальний - різновид, що з'явилася в Німеччині в результаті мутацій звичайного коропа. Дзеркальний короп відрізняється характерним будовою і розташуванням великих сріблястих лусочок, розташованих рядами уздовж спини і бічної лінії. Дзеркальний короп набагато перебірливими в їжі, ніж лускатий - він вважає за краще харчуватися злаками і молюсками. Через недостатню кількість кров'яних тілець, цей різновид коропа потребує добре аерірованной воді, тому дзеркальні коропи намагаються триматися на мілководдях і рідко опускаються на глибину.

Голий або шкірясті короп має характерну особливість - тіло риби здається голим і беззахисним через відсутність луски. У деяких голих коропів можна виявити окремі лусочки біля хвоста, зябрової кришки і спинних плавників.

Вряди - декоративна різновид коропа, виведена в Японії. Спочатку котрі представляли тільки білий, чорний і червоний короп. Зараз в домашніх ставках і басейнах зустрічаються котрі найхимерніших кольорів.

Товстолобик
Товстолобик є великою рибою загону коропоподібних. Він мешкає в прісних водоймах, переважно на поверхні, і веде стайня спосіб життя. Виділяють три види товстолобиків - це білий або звичайний товстолобик, строкатий товстолобик або жерех і гібридний товстолобик.

Білий товстолобик - це не тільки цінна промислова риба, бажаний трофей і смачне дієтичне м'ясо, але також відмінний спосіб підтримувати водойму і ставок в чистоті і порядку. Справа в тому, що звичайний або білий товстолобик вживається в їжу переважно рослини, фітопланктон, а тому є природним чистильником водойм від твані і інших гнилих рослин. Багато хто використовує білого товстолобика в своїх ставках для підтримки чистоти. Однак варто зауважити, що росте товстолобик дуже повільно, в зв'язку з цим його чисельність постійно скорочується.

Строкатий товстолоб тому й називається так, тому що відрізняється своєю більш строкатою і різноманітною забарвленням, способом життя і етапами розвитку. Строкатий товстолоб харчується як рослинною, так і тваринною їжею, тому є цінним джерелом білків. У порівнянні зі звичайним, білим товстолобиком строкатий швидше росте і набирає вагу.

Гібридний товстолобик - це штучно виведений вид товстолобика, який об'єднує в собі головні якості двох інших видів товстолобика. За зовнішнім виглядом він більше схожий на білого товстолобика, мешкає також у верхніх шарах водойми, на його поверхні, харчується фітопланктоном і є чистильником водойм від рослин, що розкладаються. Від строкатого товстолобика він набув здатності швидко рости і набирати вагу. Товстолобики відрізняються від всіх інших коропових формою голови, з широким, опуклим чолом і низько сидять очима, зсунутими на боки голови нижче середини її висоти .. Ще одна відмінна риса в зовнішньому вигляді - це наявність трьох спинних плавників.

Товстолобик має середні розміри тіла, злегка витягнутий і сплющений з боків. Все тіло покрите дрібною і сріблястою з невеликим мерехтінням лускою. Спинка забарвлена в зеленувато-сірий колір, боки трохи світліше, а черевце і зовсім має білий колір. Спинні плавники і хвостовий плавець світло-сірого забарвлення, інші плавники мають жовтуватий окрас. Розміри тіла коливаються від 20 до 75 сантиметрів. При цьому маса товстолобика може досягати від 200 грам до декількох кілограм. Середня маса тіла товстолобика 1-5 кілограм. Але зустрічаються і більші толстолобики, з масою тіла до 16 кілограм.

Є у товстолобика одна незвичайна особливість: при шумі або стукіт його особини вистрибують з води, причому висота їх стрибків іноді досягає 3 м і більше, в той час як всі інші риби тікають від джерел звуку.

Білий амур
Білий амур - це травоїдна прісноводна риба із сімейства Коропові. Довжина до 120 см, маса до 32 кг. Тіло подовжене, майже не стисле з боків, покрите щільною лускою. По краю кожної лусочки, крім розташованих на череві, тягнеться темний ободок. Рот напівнижній, задній кут його знаходиться на вертикалі переднього краю ока. Глоткові зуби дворядні, здавлені з боків, з гострим зазубреним краєм. Спина у білого амура зеленувато-сіра, боки світлі з золотистим відтінком, черево світло-золотисте. Райдужна оболонка очей золотиста.

Годується білий амур водної та наземної затопленої рослинністю. Поїдаючи на добу стільки трави, скільки важить сам, білий амур відмінно очищає від надлишків рослинності русла річок, ставки, озера, іригаційні системи, охолоджувачі гідроелектростанцій.

Період активності білого амура лежить в межах травень-жовтень і обов'язково в тиху і сонячну погоду. Час лову - зі сходу сонця і до вечірньої зорі.

Білий амур дуже любить тишу і спокій, тому відноситься до вкрай обережним рибам - навіть надмірно обережним, через що нерідко лякається не те що стороннього шуму або розмови, але і просто листа, що впав неподалік від нього на водну гладь.

Сом

Сом - один з найбільших прісноводних риб сімейства сомів. Тіло довге, округле в передній частині і стисле з боків - в задній частині, голе, з м'якою шкірою і великою кількістю слизових залоз. Голова велика, сильно сплющена. Очі маленькі, розташовані ближче до потиличної частини .. Рот великий, нижня щелепа довша верхньої і трохи загинається вгору. На щелепах і піднебінні дрібні численні зуби у вигляді щіток. На верхній губі одна пара довгих вусиків, що доходять до кінця грудного плавника. На підборідді є 2 пари коротких вусиків, причому передні в 3 рази коротше задніх.


Забарвлення тіла майже чорна на спині, темно-зелена з плямами - з боків і брудно-біла - на череві. У відкритих проточних водоймах сом забарвлений світліше, а в зарослих з повільною течією водоймах він майже весь чорний.

Сом є самого ненаситного хижака прісних водойм. Сом може харчуватися як рибою, так і іншими мешканцями вод, наприклад жабами, дрібною водоплавної птахом. Сом також поважає різноманітні харчові відходи, молюсків та іншу харчі.

Сом є дуже сильною рибою, тому треба не забувати, що вирушаючи на риболовлю, ви зустрінетеся з серйозним суперником.

Осетер
Осетер - одна з найдавніших прісноводних риб на Землі. Фахівці вважають, що осетри водилися в річках, коли на планеті ще розгулювали динозаври. Осетер - головний представник сімейства осетрових. Відмінною рисою осетра є витягнуте будова тіла, голова у нього теж подовжена, загострена до ротової порожнини, щелепи без зубів. У рота осетра знаходяться чотири шкірних вусики, що грають роль осязательного органу. З їх допомогою він шукає їжу - ракоподібних, молюсків, водних личинок і комах. У осетрів немає луски, їх шкіру захищають п'ять кісткових пластинок, які починаються у голови і, не з'єднуючись, сходяться до хвоста.

Осетер відноситься до риб, що відрізняється многовідностью. Пояснюється це їх широким розповсюдженням. У кожного виду є свої особливості, на формування яких позначилася середовище проживання осетра, набір кормових одиниць, які складають харчування осетра і багато інших чинників. Розрізняють такі види осетра як адріатичний, амурський, атлантичний, білий, китайський, озерний, перський, російська, сахалінський, сибірський, тупорилий, чорноморський, севрюга і шип.

Осетер - чемпіон по корисності серед риб. Філе осетра містить багато потрібних людині амінокислот, вітамінів, мікроелементів. Що становить його білок на 98% засвоюється організмом. Користь осетра в наявності в ньому калію, фосфору, магнію, заліза, кальцію, хрому, фтору, хлору, йоду, нікелю, молібдену. З вітамінів присутні В, РР, С. На додаток є жирні кислоти, які зменшують вміст холестерину.

Як смачно приготувати рибу? Фірмові рецепти від кухарів нашого кафе