Форель - це загальна назва кількох видів риб, що відносяться до сімейства лососевих. У наших водоймах Ви можете зустріти такі види форелі: справжню чи струмків форель, озерну форель (кумжа), райдужну форель, золоту форель. Між собою вони відрізняються забарвлення тіла і його формою.
Забарвлення форелі надзвичайно мінлива. Спинна сторона тіла звичайно оливково-зеленого кольору; боки жовто-зелені з округленими чорними і червоними або білими плямами; черевна сторона білувато-сірого кольору, іноді з мідно-жовтим блиском; черевні плавники жовті; спинні поцятковані точками. Іноді переважає загальна більш темне забарвлення, зрідка переходить в майже чорну; точно також спостерігається і більш світле забарвлення, іноді майже безбарвна. Взагалі, колір форелі знаходиться, мабуть, в залежності від кольору води і дна, від їжі і частиною пори року (під час нересту форель стає темніше). Вважають також, що чим ситее форель, тим вона однотонна і тим менше плям на ній.
Форель дуже чутлива риба, адже вона в забрудненій, каламутній воді не живе. Також у форелі є цікава властивість: вона може швидко змінюватися, пристосовуючись до умов зовнішнього середовища. Наприклад, форель одного виду, якщо її запустити в інше середовище проживання, поруч з іншим видом форелі, за короткий час не тільки повністю адаптується до нових умов, але також повністю змінює свій зовнішній вигляд, стаючи практично такий же, як та форель, яка жила в цих місцях завжди.
Головну їжу форелей становлять крилаті комахи: мошкара, різні жуки, мухи і коники, які падають у воду, також личинки. Спритність і спритність, з якими вони ловлять комах, гідні подиву: вони часто хапають їх на льоту, перш ніж впадуть в воду. Ловля ця триває майже весь день, крім середини дня і середини ночі. Годуються форелі головним чином рано вранці і під вечір або, вірніше, в цей час вони бувають всього голодніше. Найбільшу багату поживу доставляє їм вітер, струшує з прибережних дерев і кущів масу комах. З тієї ж причини форель, звичайно тримається в середніх шарах води, в грозу завжди плаває на поверхні. Тільки град змушує її йти в глибину, лягати на дно і не виходити зі своєї схованки ще кілька годин після того, як пройде градова хмара.
Взагалі ж форель їсть майже цілий рік і може бути зарахована до найненажерливішим і швидко зростаючим рибам, з найшвидшим травленням. Один з порожніх французьких рибоводів обчислив, невідомо яким методом, що для того, щоб досягти ваги одного кілограма, форель повинна з'їсти 10 кг дрібної риби. Тим часом достовірно відомо, що форель, при сприятливих умовах, з'їдає в день кількість їжі, рівну 2/3 ваги її тіла.
Форель найобережніша з усіх нам відомих риб. При найменшій небезпеці вона стрілою ховається в укриття і не візьме жодної наживки. Навіть скрип піску, хрускіт сучка під ногою, що впала на воду тінь лякає форель і змушує її ховатися і терпляче вичікувати, поки повністю мине небезпека. Не намагайтеся побачити живу форель в воді, вона, відмінно маскуючись, як хамелеон, змінює своє забарвлення в тон кольору дна, і, крім того, побачить вас раніше і зникне в укриття. У кращому випадку вам здасться, що промайнуло щось, ніби впала на воду тінь пролетіла птиці. Форелевий струмок непосвяченому здасться пустельним.